Älg och Kron skötselområde Mark SO

Jaktlag Areal 2018 Diff Total areal (ha) Ingående landareal (ha)   Jakledare Tele Mailadress Vice Jaktledare Tele Mailadress
Anabäckshult 585 139,82 724,82 717,62   Peter Skantz 0760-478977 pskantz@live.se      
Backen 1861 -209,54 1651,46 1642,59   Mikael Fransson 0703-142206 mikaelfransson@msn.com Martin Nyman 0702-910261 martin.nyman@vabond.se
Broken 574 -133,71 440,29 438,17   Ingamer Henriksson 0705-853540 ingemarhenriksson3@gmail.com      
Brättingstorp   461,04 461,04 457,00   Johan Söderlöv 0723-295026 js@stayhome.se      
Dalagänget 1156 39 1195,00 1183,18   Hans-Ulric Göransson 0705-847705 hans-ulricgoransson@vregion.se      
Farsnäs-Knapasjö 735 -3,74 731,26 719,32   Kurt Johansson 0705-934070 kinnajimmy@telia.com      
Gigered 575 -9,37 565,63 558,44   Greger Johanesson 0768-300344 greger70@hotmail.com      
Gunnbo-Fickasjö 502 -12,02 489,98 483,07   Andreas Marmander 070-331040 ekdalen2@outlook.com      
Haratången Långåkra 951 -140,03 810,97 804,79   Lennart Eriksson 0705-560324 majlis.lennart@telia.com      
Hemmingstorp 951 -106,95 844,05 838,96   Alf-Uno Grönlund 0706-487424 alf-uno@greengrove.se Tobias Ivarsson 0703-744915 stolfors@gmail.com
Hultaberg 233 -92,54 140,46 139,07   Roger Lundstedt 0730-877133 hultaberg31@gmail.com      
Höga Hägnen 511 -9,28 501,72 493,80   Bruno Persson 0705-626404 brunoperssonn@hotmail.com      
Kappelabo 214 -0,13 213,87 213,83     0703-397460 kappelabo2@hotmail.com Anders Gustafsson 0706-841680 anders.gustafsson@netonnet.com
Kärra Nedre 145 -0,15 144,85 144,64   Jörgen Heldebring 0703-596714 lantbruksteknik@telia.com      
Ljunganån 674 -85,09 588,91 581,99   Mikael Ram 0735-105252 mikael.ram@rejlers.se      
Mjöasjö 754 -54,47 699,53 693,14   Sören Karlsson 0708-603410 jonsgatrd@telia.com      
Sjöbo Jaktlag 350 26,21 376,21 369,94   Fredrik Amundsjö 0703-748290 fredrikamundsjo@live.se Ulf Johansson 0725-876206 ulf.helen@telia.com
Sjögården 1095 49,93 1144,93 1140,18   Arne Svensson 0706-817062 oxabackif@hotmail.com Hans Leandersson   hans.leandersson@sahlins.com
Skårebo 523 -27,19 495,81 491,47   Peter Karlsson 0703-455190 peter@parkmaskiner.se Rune Johansson 0735-510240 rune42@hotmail.com
Snells 932 -22,55 909,45 891,16   Kent Stensson 0703-150097 kent.stensson@outlook.com Roger Stensson 0706-550161 roger.stensson@home.se
Spjutås 1150 -76,92 1073,08 1070,65   Carl-Anders Axelsson 0723-525963 carl-anders1@hotmail.com      
Stenshult Jaktlag 314 -158,16 155,84 155,39   Charles Arnesson 0702-615684 marie.stenshult@hotmail.com Marie Jonasson 0730-745531 marie.stenshult@hotmail.com
Stommen Backa 309 -3,13 305,87 304,58   Gert Abrhamsson 0706-898510 stommenbacka@gmail.com Anders Handin   anders@handin.se
Sunds 437 -10,31 426,69 424,46   Tommy Claesson 0730-301106 tommy.claesson1951@gmail.com      
Svansjö Kammarholmen 883 -139,55 743,45 740,49   Enar Larsson 0705-408986 ekaln@telia.com      
Trantorp 921 -488,41 432,59 427,57   Thomas Ekblad 0705-440208 trantorp_gard@hotmail.com      
Ålbäcken 2224 -376,77 1847,23 1828,78   Richard Qvarfell 0730-971507 richard.qvarfell@x-fire.se Mattias Andersson 0725-105252 mattias@hagghult.net
Älekulla 437 7,03 444,03 441,87   Bo Larsson 0705-350183 gullbo@mbox303.tele2.se      
Älmhult Stenshult 135 -5,84 129,16 128,18   Jonas Elmelid 0706-6377361 jonas.elmelid@hotmail.se      
INGET JAKTLAG 30,66 165 195,66 195,03              
Fel i Arealen + Vinst Älg 2018 372                    
Minskning från LST   1649,82 1649,82                
  20533,66   18883,84 18719,36